Permanent Makeup

KALICI MAKYAJ (Mikropigmentasyon)

Permanent make up yani kalıcı makyaj doğal pigmentleri cildin üzerine yerleştirme sanatıdır. Tamamen doğal mineral ve bitki pigmentlerinin mükemmel bileşiminden elde edilir. Kesinlikle yan etkisi yoktur. Steril ve tek kullanımlık iğnelerle kişiye özel olarak doğal ve mineral renklerin deri yüzeyinin hemen altına şırıngalanma işlemidir. İşlem tamamlandıktan sonra epidermis hücreleri ölür ve yenilenir. Pigmentasyon etkisi yaklaşık olarak 2 ile 3 yıl boyunca görünürlüğünü korur.

Kalıcı makyajda mikro-pigmentler doğal ve su bazlı olduğundan renkler daha mattır ve istediğimiz rengi kolayca elde edebiliriz. Kaş, göz ve dudak kontürlerini belirgin hale getirme tekniği kişiye özel bir bütünlük içinde uygulanır. Kaşlar, gözler ve dudaklar ayrıca yara izleri, cilt lekeleri ve kusurlarını kapatmak isteyen herkes mikro-pigmentasyon metoduyla eşsiz bir güzellik kazanır.

Kalıcı makyajın ciltte kalış süresi kişiye bağlıdır. UVB ışınları kalıcı makyajın ömrünü azaltır. Güneşe ve solaryuma maruz kalınmadığında bu süre 3 ile 5 yıl arasında değişebilir. Kalıcı makyaj uygulaması yapılan cihazın profesyonel olması çok önemlidir. Cihazın teknik özellikleri yapılan kontürün sonucunu ve dayanıklılığını büyük ölçüde etkiler.

Kalıcı makyaj önemli bir rahatsızlığı olmayan her kişiye uygulanabilir. Şeker hastalarına, HIV virüsü taşıyanlara ve hemofili hastalarına uygulanması kesinlikle sakıncalıdır.

Mikropigmentasyon Hangi Durumlarda Uygulanır ?
Mikropigmentasyon düzgün olmayan çizgileri düzeltmek için çok kullanışlıdır.

* Kısa bir kaşı uzatmak.
* Belirgin olmayan veya hiç var olmayan kaşlar çizmek.
* Dudak çizgilerini düzeltmek.
* Göz çizgisini yukarı kaldırmak.
* VİTİLİGO lekesini örtmek.
* ALOPESİ, saçlı deride kel bölgeleri kamufle etmek.
* KEMOTERAPİ izlerini gizlemek.
* Yara izlerini gizlemek.
* Veya, sadece daimi makyajlı görüntüsü vermek.

Hangi Durumlarda Mikropigmentasyonu Silme İhtiyacı Olur ?
* Yanlış yapılmış bir çizgiyi düzeltmek için.
* Kaşlar kalıcı makyaj ile çizilmiş ise, estetik ameliyat sonrası çok yukarı çıkacağından, düzeltilmesi gerekecektir.
* Yaşlanma ve cilt gevşemesi ile kaşların çok aşağı düşmesi yüzünden düzeltilmesi, aynı şekilde göz çizgilerinin düzeltilmesi.
* Dövmelerde; daha önceden yapılmış, ama artık istenmiyen isim veya şekillerin çıkartılması.

Mükemmel bir mikropigmentasyon elde etmek için 2 veya 3 seans gerekmektedir. Her seans arası 3 hafta ile 1 ay olmalıdır. Ayrıca her mikropigmentasyon işleminde, rengin % 30 – % 50 si kaybolur. Bu uygulanacak kişiye mutlaka anlatılmalıdır.

Pigment kaybı :
* Cilt tipine
* Kabukların erken koparılmasına
* Cildin kendini yenileme özelliğine (skatrizasyon)
* Pigmentlerin korneum tabakasına düzgün ve yeterince derin girmemesine bağlıdır.