(0212) 292 03 33 – 34

(0530) 603 31 60

Cumhuriyet Caddesi Pak Apt.

No:30 D:2 Elmadağ, Şişli, İSTANBUL

Yüz Germe – Face Lifting

Zaman içinde değişen güneş, yerçekimi ve yaşlanmanın etkileri ile gergin, enerjik ve sağlıklı cildimiz, yaşlı, yorgun ve kırışık bir görünüme dönüşür. Yaşla birlikte azalan cilt altı ve kas dokusu nedeniyle yumuşak dokularda yerçekiminin etkisiyle sarkma görülür. Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilebilir; varsa çene altındaki yağlanma ortadan kaldırılabilir. Yapılan operasyonla kişi daha genç ve canlı bir görünüme kavuşur ancak yaşlanma süreci devam eder.

Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara uygulanır. Tek başına uygulanabileceği gibi göz estetiği, burun estetiği,alın veya kaş germe operasyonları ile kombine edilebilir. Aynı seansta yağ veya doku enjeksiyonu, çene altına liposuction uygulamaları yapılabilir.

Operasyon
Bu operasyonun hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılması önerilir. Normal şartlarda 2-2.5 saat sürer, fakat diğer prosedürlerle kombine edilirse ameliyat süresi yapılacak işlemlere göre 4-7’e saate kadar uzayabilir. Sadece yüz germe ameliyatı uygulanmış ise aynı gün eve çıkmak mümkündür, ek müdahaleler sözkonusu ise  hastanede 1 gün takibi önerilir. Yüz germe ameliyatından sonra  belirgin olmayan izler kalabilir.İzler şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlarda alınırsa çene altında 3-5 mm lik bir iz kalabilir ancak genellikle bu izler belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.

Operasyon sonrası
Ameliyat sonrası dönem genellikle rahat geçer. Ameliyattan sonra yüz bölgesinde ağrı, gerginlik hissi, şişlik, morarma ve deri yüzeyinde uyuşukluk gibi şikayetler olabilir.. Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler gelişebilir. Bunlar 3-5 gün içinde kendiliğinden geçer. Yüz derisinde bir miktar hissizlik olabilir bu birkaş gün ya da haftada düzelir. Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde hafif baskılı baş sargısı uygulanır. Nadiren de olsa deri altında kan birikmesini önlemek amacıyla dren konulabilir. Sargı 2 gün sonra açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar yıkanır ve gerekirse sargı yeniden konur. Dikişler 5-7 gün sonra alınır.2 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir.10–15 gün sonra iş hayatına ve sosyal faaliyetlere dönülebilir

Öneriler
Ameliyattan sonraki gün dren alınır, gevşek sargı elastik bandajla değiştirilir ve bir kaç gün boyunca hastanın bunu kullanması istenir. İnsizyonlar 10 gün boyunca merhemle nemli tutulmalıdır. Antibiyotik tedavisi 5 güne tamamlanmalıdır. Normal görünmeyen kızarıklık, cerahat, ağrı durumunda doktorunuzla acilen temas kurulması önerilir. Dikişler genellikle 4-7 günde alınır. Hasta iki haftaya kadar fazla hareket etmemeli ve altı boyunca fazla güneşe çıkmamalıdır. İki hafta sonra makyaj yapılabilir ve hasta işine dönmek için yeterince iyileşmiş olur. Hasta tamamen iyileşene kadar düzenli kontrollere devam edilir.