(0212) 292 03 33 – 34

(0530) 603 31 60

Cumhuriyet Caddesi Pak Apt.

No:30 D:2 Elmadağ, Şişli, İSTANBUL

Kepçe Kulak

Kulak, insanın dış görünümünü etkileyen, estetik ve aynı zamanda fonksiyonel önemi olan bir organdır. Kulakta doğuştan hiç gelişmeme de dahil olmak üzere birçok değişik şekil bozuklukları görülebilir. Ancak, en sık rastlanılan deformite kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulak, kulakların normal anatomik duruşundan öne doğru açılanması neticesinde ortaya çıkan bir deformitedir. Bu deformitenin çocuğun yatışı ya da anne karnındaki pozisyonuyla ilgisi yoktur ve bu anomali yaş ile ilerlemez yada gerilemez. Burada en önemli durum mevcut deformiteden dolayı çocuğun psikolojik durumunun etkilenmesidir.
Kepçe kulak deformitesi ameliyatı iki nedenden dolayı okul öncesi dönemde yani 5-6 yaşlarında yapılmalıdır. Bunlardan birincisi, okul içindeki arkadaş çevresinde olası kötü konuşmaların ve alayların çocuğun psikolojisini negatif etkilemesidir. İkincisi ise, kulak gelişiminin büyük kısmının (%80)  altı yaşından önce tamamlanmasıdır. Ancak yinede bu dönemde ameliyat olamamış vakalar ileri yaşlarda da ameliyat olabilirler.

Çocukluk yıllarında genel anesteziyle, erişkin yaşlarda da lokal anesteziyle yapılan bu ameliyatlar tam teşekküllü hastane koşullarında gerçekleştirilir ve ameliyat süresi yaklaşık olarak 1 saat dir. Ameliyat kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır. Kulak kıkırdakları zayıflatılarak kulak kalıcı gizli dikişlerle estetik normlara uygun şekilde arkaya doğru asılır. Kulağın arka yüzündeki deri gizli dikişlerle kapatılır, deri yüzeyinde dikiş olmaz ve dikiş alınması gerekmez. Hasta aynı gün taburcu edilir. Kulak 3 gün süre ile bandajlı kalır. Bandaj alındıktan sonra kişi banyo yapabilir. Ameliyat sonrası dönemde ortaya çıkan morluk, ödem ve şişlikler 1-2 hafta içerisinde normale döner.
Kulak kepçesinin doğuştan hiç olmaması ve diğer şekil bozuklukları için kliniğimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.